Canon EOS R6 V
Specifications for the Canon EOS R6 V
Camera Category and Release Details |
| Camera Mount Type | RF |
| Camera Sensor Size | Full Frame |
| Launch Date | May, 2026 |
| Initial Price | $2,499.00 |
Camera Physical Characteristics |
| Height | 83mm |
| Width | 142mm |
| Depth | 80mm |
| Weight | 688g |
| Weather Sealing | True |
| LCD Size | 3.00" |
| LCD Type | Articulated |
| Includes Flash | False |
| Battery Used | LP-E6P |
| CIPA Rating | 510 shots per battery |
Other Details |
| Maximum FPS | 40.00 |
| Sensor MegaPixels | 32.00 |
Purchase Links for the Canon EOS R6 V
B&H PhotoVideo
54
Richard @ CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard @ CanonNews
Contact author
blog comments powered by