Canon EF 70-200mm F4L IS II USM
Specifications for the Canon EF 70-200mm F4L IS II USM
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | EF |
| Lens Category | Telephoto Zooms |
| Launch Date | June, 2018 |
| Initial Price | $1,299.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 80mm |
| Length | 176mm |
| Weight | 780g |
| Filter Thread | 72mm |
| Rear Filter Installed | False |
| Weathersealing | True |
| Focal Length | 70mm - 100mm |
| Number of Elements / Groups | 20/15 |
| Maxiumum Aperture | 4.00 |
| Minumum Aperture | 32.00 |
| Minumum Focal Distance | 1.00m |
| Number of Diaphragm Blades | 9 |
Purchase Links for the Canon EF 70-200mm F4L IS II USM
B&H PhotoVideo
Adorama
Product Highlights
- EF-Mount Lens/Full-Frame Format
- Aperture Range: f/4 to f/32
- One Fluorite Element and Two UD Elements
- Super Spectra Coating
- Ring-Type Ultrasonic Motor AF System
- Optical Image Stabilizer
- Internal Focus, Focus Range Limiter
- Weather-Sealed Construction
- Rounded 9-Blade Diaphragm
1985
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by