Canon MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro
Specifications for the Canon MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | EF |
| Lens Category | Standard Primes |
| Launch Date | |
| Initial Price | $1,099.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 81mm |
| Length | 98mm |
| Weight | 710g |
| Filter Thread | 58mm |
| Rear Filter Installed | False |
| Weathersealing | False |
| Focal Length | 65mm |
| Number of Elements / Groups | 10/8 |
| Maxiumum Aperture | 2.80 |
| Minumum Aperture | 16.00 |
| Minumum Focal Distance | 0.24m |
| Number of Diaphragm Blades | 6 |
Purchase Links for the Canon MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro
Canon USA
Canon USA Refurbished
Amazon
B&H PhotoVideo
Adorama
- Aperture Range: f/2.8-16
- Ultra-Low Dispersion Lens Element
- Three Group Floating Lens System
- 1:1 to 5:1 Magnification Ratio
- Manual Focus
- Detachable, Rotatable Tripod Collar
- Mounting Ring for Macro Flashes
- Focus Range from Sensor Plane: 9.4-12.2"
- 58mm Filter Thread Diameter
1571
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by