Canon RF 24-105 F4-7.1 IS STM
Specifications for the Canon RF 24-105 F4-7.1 IS STM
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | RF |
| Lens Category | Standard Zooms |
| Launch Date | February, 2020 |
| Initial Price | $399.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 77mm |
| Length | 89mm |
| Weight | 395g |
| Filter Thread | 67mm |
| Rear Filter Installed | False |
| Weathersealing | False |
| Focal Length | 24mm - 105mm |
| Number of Elements / Groups | 13/11 |
| Maxiumum Aperture | 4.00 |
| Minumum Aperture | 40.00 |
| Minumum Focal Distance | 0.13m |
| Number of Diaphragm Blades | 7 |
Purchase Links for the Canon RF 24-105 F4-7.1 IS STM
B&H PhotoVideo
MTF Plot of the Canon RF 24-105 F4-7.1 IS STM
Lens Construction Diagram of Canon RF 24-105 F4-7.1 IS STM
2394
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by