Canon RF 24-70mm F2.8L IS USM
Specifications for the Canon RF 24-70mm F2.8L IS USM
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | RF |
| Lens Category | Standard Zooms |
| Launch Date | August, 2019 |
| Initial Price | $2,299.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 89mm |
| Length | 126mm |
| Weight | 900g |
| Filter Thread | 82mm |
| Rear Filter Installed | False |
| Weathersealing | True |
| Focal Length | 24mm - 70mm |
| Number of Elements / Groups | 21/15 |
| Maxiumum Aperture | 2.80 |
| Minumum Aperture | |
| Minumum Focal Distance | 0.21m |
| Number of Diaphragm Blades | 9 |
Purchase Links for the Canon RF 24-70mm F2.8L IS USM
B&H PhotoVideo
MTF Plot of the Canon RF 24-70mm F2.8L IS USM
Lens Construction Diagram of Canon RF 24-70mm F2.8L IS USM
- RF-Mount Lens/Full-Frame Format
- Aperture Range: f/2.8 to f/22
- Three Aspherical Elements
- Three Ultra-Low Dispersion Elements
- Air Sphere and Fluorine Coatings
- Nano USM AF System
- Optical Image Stabilizer
- Customizable Control Ring
- Rounded 9-Blade Diaphragm
3565
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by