Canon RF 15-35mm F2.8 IS USM
Specifications for the Canon RF 15-35mm F2.8 IS USM
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | RF |
| Lens Category | Wideangle Zooms |
| Launch Date | August, 2019 |
| Initial Price | $2,299.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 89mm |
| Length | 127mm |
| Weight | 840g |
| Filter Thread | 82mm |
| Rear Filter Installed | False |
| Weathersealing | True |
| Focal Length | 15mm - 35mm |
| Number of Elements / Groups | 16/12 |
| Maxiumum Aperture | 2.80 |
| Minumum Aperture | |
| Minumum Focal Distance | 0.28m |
| Number of Diaphragm Blades | 9 |
Purchase Links for the Canon RF 15-35mm F2.8 IS USM
B&H PhotoVideo
MTF Plot of the Canon RF 15-35mm F2.8 IS USM
Lens Construction Diagram of Canon RF 15-35mm F2.8 IS USM
- RF-Mount Lens/Full-Frame Format
- Aperture Range: f/2.8 to f/22
- Three Aspherical Elements
- Two Ultra-Low Dispersion Elements
- Air-Sphere and Fluorine Coatings
- Nano USM AF System
- Optical Image Stabilizer
- Customizable Control Ring
- Rounded 9-Blade Diaphragm
1499
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by