Canon RF 24-240mm F4-6.3 IS USM
Specifications for the Canon RF 24-240mm F4-6.3 IS USM
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | RF |
| Lens Category | Super Zooms |
| Launch Date | July, 2019 |
| Initial Price | $899.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 80mm |
| Length | 123mm |
| Weight | 750g |
| Filter Thread | 72mm |
| Rear Filter Installed | False |
| Weathersealing | False |
| Focal Length | 24mm - 240mm |
| Number of Elements / Groups | 15/21 |
| Maxiumum Aperture | 4.00 |
| Minumum Aperture | 6.30 |
| Minumum Focal Distance | 0.50m |
| Number of Diaphragm Blades | 7 |
Purchase Links for the Canon RF 24-240mm F4-6.3 IS USM
B&H PhotoVideo
- RF-Mount Lens/Full-Frame Format
- Nano USM AF System
- Optical Image Stabilizer and Dynamic IS
- Customizable Control Ring
1418
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by