Canon EF 17-40mm USM
Specifications for the Canon EF 17-40mm USM
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | EF |
| Lens Category | Wideangle Zooms |
| Launch Date | February, 2003 |
| Initial Price | $799.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 84mm |
| Length | 97mm |
| Weight | 500g |
| Filter Thread | 77mm |
| Rear Filter Installed | False |
| Weathersealing | True |
| Focal Length | 17mm - 40mm |
| Number of Elements / Groups | 12/9 |
| Maxiumum Aperture | 4.00 |
| Minumum Aperture | 22.00 |
| Minumum Focal Distance | 0.28m |
| Number of Diaphragm Blades | 7 |
Purchase Links for the Canon EF 17-40mm USM
Canon USA
Canon USA Refurbished
Amazon
B&H PhotoVideo
Adorama
- Aperture Range: f/4-22
- Three Aspherical Elements, One Super UD
- Ultrasonic Autofocus Motor
- Manual Focus Override
- Water and Dust Resistant
- Internal Zooming and Focusing
- Truly Circular Diaphragm
- 77mm Front Filter Diameter
- Rear Holder for Three Gel Filters
1584
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by