Canon EF 70-300mm f/4.5-5.6 DO IS USM
Specifications for the Canon EF 70-300mm f/4.5-5.6 DO IS USM
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | EF |
| Lens Category | Telephoto Zooms |
| Launch Date | January, 2004 |
| Initial Price | $1,299.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 82mm |
| Length | 100mm |
| Weight | 720g |
| Filter Thread | 58mm |
| Rear Filter Installed | False |
| Weathersealing | False |
| Focal Length | 70mm - 300mm |
| Number of Elements / Groups | 18/12 |
| Maxiumum Aperture | 4.50 |
| Minumum Aperture | 32.00 |
| Minumum Focal Distance | 1.40m |
| Number of Diaphragm Blades | 6 |
Purchase Links for the Canon EF 70-300mm f/4.5-5.6 DO IS USM
Canon USA
Canon USA Refurbished
Amazon
B&H PhotoVideo
Adorama
- Aperture Range: f/4.5-40
- Diffractive Optical Elements
- Two-Mode Image Stabilization System
- Ultrasonic Autofocus Motor
- Manual Focus Override
- Zoom Ring Lock Lever
- Compact Form Factor
- Truly Circular Diaphragm
- Minimum Focus Distance: 4.6'
1542
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by