Canon EF 28-300mm f/3.5-5.6L IS USM
Specifications for the Canon EF 28-300mm f/3.5-5.6L IS USM
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | EF |
| Lens Category | Super Zooms |
| Launch Date | January, 2004 |
| Initial Price | $2,499.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 92mm |
| Length | 184mm |
| Weight | 1670g |
| Filter Thread | 77mm |
| Rear Filter Installed | False |
| Weathersealing | True |
| Focal Length | 28mm - 300mm |
| Number of Elements / Groups | 22/16 |
| Maxiumum Aperture | 3.50 |
| Minumum Aperture | 38.00 |
| Minumum Focal Distance | 0.70m |
| Number of Diaphragm Blades | 8 |
Purchase Links for the Canon EF 28-300mm f/3.5-5.6L IS USM
Canon USA
Canon USA Refurbished
Amazon
B&H PhotoVideo
Adorama
- Aperture Range: F/3.5-40
- Two Aspherical & Three UD Lens Elements
- Two Mode Optical Image Stabilization
- Ultrasonic Focus Motor
- Manual Focus Override
- Focus Range Limiter
- Adjustable Zoom Resistance
- Detachable, Rotatable Tripod Collar
- Dustproof and Moisture Proof Sealing
1960
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by