Canon EF-S 10-22mm USM
Specifications for the Canon EF-S 10-22mm USM
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | EF-S |
| Lens Category | Wideangle Zooms |
| Launch Date | August, 2004 |
| Initial Price | $799.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 84mm |
| Length | 90mm |
| Weight | 385g |
| Filter Thread | 77mm |
| Rear Filter Installed | False |
| Weathersealing | False |
| Focal Length | 10mm - 22mm |
| Number of Elements / Groups | 13/10 |
| Maxiumum Aperture | 3.50 |
| Minumum Aperture | 22.00 |
| Minumum Focal Distance | 0.24m |
| Number of Diaphragm Blades | 6 |
Purchase Links for the Canon EF-S 10-22mm USM
Canon USA
Canon USA Refurbished
Amazon
B&H PhotoVideo
Adorama
- 16-35mm (35mm Equivalent)
- Aperture Range: f/3.5-29
- UD and Three Aspherical Lens Elements
- Super Spectra Lens Coating
- Ultrasonic Autofocus Motor
- Manual Focus Override
- Truly Circular Diaphragm
- Minimum Focus Distance: 9.6"
- 77mm Filter Thread Diameter
1969
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by