Canon EF-S 60mm f/2.8 USM Macro
Specifications for the Canon EF-S 60mm f/2.8 USM Macro
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | EF-S |
| Lens Category | Telephoto Primes |
| Launch Date | February, 2005 |
| Initial Price | $469.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 73mm |
| Length | 70mm |
| Weight | 335g |
| Filter Thread | 52mm |
| Rear Filter Installed | False |
| Weathersealing | False |
| Focal Length | 60mm |
| Number of Elements / Groups | 12/8 |
| Maxiumum Aperture | 2.80 |
| Minumum Aperture | 32.00 |
| Minumum Focal Distance | 0.20m |
| Number of Diaphragm Blades | 7 |
Purchase Links for the Canon EF-S 60mm f/2.8 USM Macro
Canon USA
Canon USA Refurbished
Amazon
B&H PhotoVideo
Adorama
- 96mm (35mm Equivalency)
- Aperture Range: f/2.8-32
- Life-Size (1:1) Macro Magnification
- Internal Focusing w/ Floating Elements
- Ultrasonic Autofocus Motor
- Full-Time Manual Focus Override
- Flat-Field Focusing w/ Circular Aperture
- Canon Super Spectra Lens Coatings
- Minimum Focus Distance: 7.8"
2217
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by