Canon EF 200mm f/2.8L II USM
Specifications for the Canon EF 200mm f/2.8L II USM
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | EF |
| Lens Category | Telephoto Zooms |
| Launch Date | March, 1996 |
| Initial Price | $749.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 83mm |
| Length | 136mm |
| Weight | 765g |
| Filter Thread | 72mm |
| Rear Filter Installed | False |
| Weathersealing | True |
| Focal Length | 200mm |
| Number of Elements / Groups | 9/7 |
| Maxiumum Aperture | 2.80 |
| Minumum Aperture | 32.00 |
| Minumum Focal Distance | 1.50m |
| Number of Diaphragm Blades | 8 |
Purchase Links for the Canon EF 200mm f/2.8L II USM
Canon USA
Canon USA Refurbished
Amazon
B&H PhotoVideo
Adorama
- Aperture Range: f/2.8-32
- Two UD Lens Elements
- Ultrasonic Focus Motor
- Rear Focusing System
- Manual Focus Override
- Minimum Focus Distance: 4.9'
- Focusing Range Limiter
- Depth of Field Scale and Infrared Index
- 72mm Filter Thread Diameter
1676
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by