Canon EF 180mm f/3.5L Macro USM
Specifications for the Canon EF 180mm f/3.5L Macro USM
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | EF |
| Lens Category | Telephoto Primes |
| Launch Date | April, 1996 |
| Initial Price | $1,399.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 82mm |
| Length | 186mm |
| Weight | 1090g |
| Filter Thread | 72mm |
| Rear Filter Installed | False |
| Weathersealing | True |
| Focal Length | 180mm |
| Number of Elements / Groups | 14/12 |
| Maxiumum Aperture | 3.50 |
| Minumum Aperture | 32.00 |
| Minumum Focal Distance | 0.48m |
| Number of Diaphragm Blades | 8 |
Purchase Links for the Canon EF 180mm f/3.5L Macro USM
Canon USA
Canon USA Refurbished
Amazon
B&H PhotoVideo
Adorama
- Aperture Range: f/3.5-32
- True Macro 1:1 Magnification
- Ultra-low Dispersion Optical Elements
- Ultrasonic Autofocus Motor
- Manual Focus Override
- Focusing Range Limiter
- Removable, Rotatable Tripod Collar
- Minimum Focus Distance: 19"
- Fits EF1.4x II & EF2x II Extenders
1925
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by