Canon EF 135mm f/2.0L USM
Specifications for the Canon EF 135mm f/2.0L USM
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | EF |
| Lens Category | Telephoto Primes |
| Launch Date | April, 1996 |
| Initial Price | $999.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 82mm |
| Length | 112mm |
| Weight | 750g |
| Filter Thread | 72mm |
| Rear Filter Installed | False |
| Weathersealing | False |
| Focal Length | 135mm |
| Number of Elements / Groups | 10/8 |
| Maxiumum Aperture | 2.00 |
| Minumum Aperture | 32.00 |
| Minumum Focal Distance | 0.90m |
| Number of Diaphragm Blades | 8 |
Purchase Links for the Canon EF 135mm f/2.0L USM
Canon USA
Canon USA Refurbished
Amazon
B&H PhotoVideo
Adorama
1939
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by