Canon EF 300mm f/4L IS USM
Specifications for the Canon EF 300mm f/4L IS USM
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | EF |
| Lens Category | Super-Telephoto Primes |
| Launch Date | April, 1997 |
| Initial Price | $1,499.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 90mm |
| Length | 221mm |
| Weight | 1190g |
| Filter Thread | 77mm |
| Rear Filter Installed | False |
| Weathersealing | True |
| Focal Length | 300mm |
| Number of Elements / Groups | 15/11 |
| Maxiumum Aperture | 4.00 |
| Minumum Aperture | 32.00 |
| Minumum Focal Distance | 1.50m |
| Number of Diaphragm Blades | 8 |
Purchase Links for the Canon EF 300mm f/4L IS USM
Canon USA
Canon USA Refurbished
Amazon
B&H PhotoVideo
Adorama
- Aperture Range: f/4-32
- Two UD Lens Elements
- Two Mode Optical Image Stabilization
- Ultrasonic Focus Motor
- Manual Focus Override
- Minimum Focus Distance: 4.9'
- Detachable Tripod Collar
- Fits Extenders EF1.4X II and EF2X II
- 77mm Filter Diameter
1947
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by