Canon EF 75-300mm f/4-5.6 III USM
Specifications for the Canon EF 75-300mm f/4-5.6 III USM
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | EF |
| Lens Category | Telephoto Zooms |
| Launch Date | April, 1999 |
| Initial Price | $479.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 71mm |
| Length | 122mm |
| Weight | 480g |
| Filter Thread | 58mm |
| Rear Filter Installed | False |
| Weathersealing | False |
| Focal Length | 75mm - 300mm |
| Number of Elements / Groups | 13/9 |
| Maxiumum Aperture | 4.00 |
| Minumum Aperture | 32.00 |
| Minumum Focal Distance | 1.50m |
| Number of Diaphragm Blades | 7 |
Purchase Links for the Canon EF 75-300mm f/4-5.6 III USM
Canon USA
Canon USA Refurbished
Amazon
B&H PhotoVideo
Adorama
- Aperture Range: f/4-45
- Ultrasonic Autofocus Motor (USM)
- Smooth Zoom Control
- Minimum Focus Distance: 4.9'
- 58mm Filter Thread Diameter
2456
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by