Canon EF 20mm f/2.8 USM
Specifications for the Canon EF 20mm f/2.8 USM
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | EF |
| Lens Category | Wideangle Primes |
| Launch Date | June, 1992 |
| Initial Price | $539.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 78mm |
| Length | 71mm |
| Weight | 405g |
| Filter Thread | 77mm |
| Rear Filter Installed | False |
| Weathersealing | False |
| Focal Length | 20mm |
| Number of Elements / Groups | 11/9 |
| Maxiumum Aperture | 2.80 |
| Minumum Aperture | 22.00 |
| Minumum Focal Distance | 0.25m |
| Number of Diaphragm Blades | 6 |
Purchase Links for the Canon EF 20mm f/2.8 USM
Canon USA
Canon USA Refurbished
Amazon
B&H PhotoVideo
Adorama
- Aperture Range: f/2.8-22
- Aspherical and Super UD Elements
- Ultrasonic Autofocus Motor
- Floating Rear Focusing System
- Manual Focus Override
- Metal Filter Ring and Lens Hood Mount
- Truly Circular Diaphragm
- Minimum Focus Distance: 9.8"
- 72mm Filter Thread Diameter
1987
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by