Canon EF 85mm f/1.8 USM
Specifications for the Canon EF 85mm f/1.8 USM
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | EF |
| Lens Category | Telephoto Zooms |
| Launch Date | July, 1992 |
| Initial Price | $399.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 75mm |
| Length | 72mm |
| Weight | 425g |
| Filter Thread | 58mm |
| Rear Filter Installed | False |
| Weathersealing | False |
| Focal Length | 85mm |
| Number of Elements / Groups | 9/7 |
| Maxiumum Aperture | 1.80 |
| Minumum Aperture | 22.00 |
| Minumum Focal Distance | 0.85m |
| Number of Diaphragm Blades | 8 |
Purchase Links for the Canon EF 85mm f/1.8 USM
Canon USA
Canon USA Refurbished
Amazon
B&H PhotoVideo
Adorama
- Aperture Range: f/1.8-22
- Ultrasonic Focus Motor
- Internal, Rear Focusing System
- Distance Scale
- Minimum Focus Distance: 2.8'
- 58mm Filter Thread Diameter
2314
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by