Canon EF 400mm f/5.6L USM
Specifications for the Canon EF 400mm f/5.6L USM
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | EF |
| Lens Category | Super-Telephoto Primes |
| Launch Date | May, 1993 |
| Initial Price | $1,349.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 90mm |
| Length | 257mm |
| Weight | 1250g |
| Filter Thread | 77mm |
| Rear Filter Installed | False |
| Weathersealing | True |
| Focal Length | 400mm |
| Number of Elements / Groups | 7/6 |
| Maxiumum Aperture | 5.60 |
| Minumum Aperture | 32.00 |
| Minumum Focal Distance | 3.50m |
| Number of Diaphragm Blades | 8 |
Purchase Links for the Canon EF 400mm f/5.6L USM
Canon USA
Canon USA Refurbished
Amazon
B&H PhotoVideo
Adorama
- Aperture Range: f/5.6-32
- Super UD and UD Glass Elements
- Ultrasonic Autofocus Motor
- Manual Focus Override
- Minimum Focus Distance: 11.5'
- Focusing Range Limiter
- Detachable Tripod Collar
- Built-in Lens Hood
- 77mm Filter Diameter
2197
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by