Canon EF 50mm f/1.4 USM
Specifications for the Canon EF 50mm f/1.4 USM
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | EF |
| Lens Category | Standard Primes |
| Launch Date | June, 1993 |
| Initial Price | $349.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 74mm |
| Length | 50mm |
| Weight | 290g |
| Filter Thread | 58mm |
| Rear Filter Installed | False |
| Weathersealing | False |
| Focal Length | 50mm |
| Number of Elements / Groups | 7/6 |
| Maxiumum Aperture | 1.40 |
| Minumum Aperture | 22.00 |
| Minumum Focal Distance | 0.45m |
| Number of Diaphragm Blades | 8 |
Purchase Links for the Canon EF 50mm f/1.4 USM
Canon USA
Canon USA Refurbished
Amazon
B&H PhotoVideo
Adorama
- Aperture Range: f/1.4-22
- Two High Refraction Lens Elements
- Gaussian Optics Eliminate Astigmatism
- Ultrasonic Autofocus Motor
- Manual Focus Override
- Infrared Index
- Minimum Focus Distance: 17.8"
- Filter Thread Diameter: 58mm
2033
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by