Canon EF 24mm f/2.8 IS USM
Specifications for the Canon EF 24mm f/2.8 IS USM
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | EF |
| Lens Category | Wideangle Primes |
| Launch Date | February, 2012 |
| Initial Price | $549.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 68mm |
| Length | 52mm |
| Weight | 260g |
| Filter Thread | 58mm |
| Rear Filter Installed | False |
| Weathersealing | False |
| Focal Length | 24mm |
| Number of Elements / Groups | 11/9 |
| Maxiumum Aperture | 2.80 |
| Minumum Aperture | 22.00 |
| Minumum Focal Distance | 0.23m |
| Number of Diaphragm Blades | 7 |
Purchase Links for the Canon EF 24mm f/2.8 IS USM
Canon USA
Canon USA Refurbished
Amazon
B&H PhotoVideo
Adorama
- Aperture Range: f/2.8-22
- Aspherical Lens Elements
- Optical Image Stabilization
- Ultrasonic Focus Motor
- Rear Focusing System
- Fulltime Manual Focus Override
- Lens Coatings Minimize Ghosting & Flare
- Minimum Focusing Distance: 7.9"
- 58mm Filter Thread Diameter
1749
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by