Canon EF 24-70 f/2.8L II USM
Specifications for the Canon EF 24-70 f/2.8L II USM
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | EF |
| Lens Category | Standard Zooms |
| Launch Date | February, 2012 |
| Initial Price | $1,899.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 89mm |
| Length | 113mm |
| Weight | 805g |
| Filter Thread | 82mm |
| Rear Filter Installed | False |
| Weathersealing | True |
| Focal Length | 24mm - 70mm |
| Number of Elements / Groups | 18/13 |
| Maxiumum Aperture | 2.80 |
| Minumum Aperture | 22.00 |
| Minumum Focal Distance | 0.38m |
| Number of Diaphragm Blades | 9 |
Purchase Links for the Canon EF 24-70 f/2.8L II USM
Canon USA
Canon USA Refurbished
Amazon
B&H PhotoVideo
Adorama
- Aperture Range: f/2.8-22
- UD, Super UD and Aspherical Elements
- Ultrasonic Focus Motor
- Manual Focus Override
- Lens Coatings Minimize Ghosting
- Highly Resistant to Dust and Water
- Fluorine Coating Reduces Smears
- 9-Blade Circular Diaphragm
- Zoom Lock Lever For Safe Transporting
1555
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by