Canon EF 40mm f/2.8 STM
Specifications for the Canon EF 40mm f/2.8 STM
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | EF |
| Lens Category | Standard Primes |
| Launch Date | June, 2012 |
| Initial Price | $199.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 68mm |
| Length | 22mm |
| Weight | 130g |
| Filter Thread | 52mm |
| Rear Filter Installed | False |
| Weathersealing | False |
| Focal Length | 40mm |
| Number of Elements / Groups | 6/4 |
| Maxiumum Aperture | 2.80 |
| Minumum Aperture | 22.00 |
| Minumum Focal Distance | 0.30m |
| Number of Diaphragm Blades | 7 |
Purchase Links for the Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon USA
Canon USA Refurbished
Amazon
B&H PhotoVideo
Adorama
- Aperture Range: f/2.8-22
- Aspherical Lens Element
- STM Stepping Motor for Smooth, Silent AF
- Lightweight & Compact: 4.6 oz, 1" Long
- Lens Coatings Reduce Ghost & Flare
- 7-Blade Circular Diaphragm
- Minimum Focus Distance: 11.81"
- 64mm Equivalent on APS-C Cameras
- STM Focus in Video on Select EOS Rebels
1920
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by