Canon EF-M 22mm STM
Specifications for the Canon EF-M 22mm STM
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | EF-M |
| Lens Category | Standard Primes |
| Launch Date | July, 2012 |
| Initial Price | $249.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 61mm |
| Length | 24mm |
| Weight | 105g |
| Filter Thread | 43mm |
| Rear Filter Installed | False |
| Weathersealing | False |
| Focal Length | 22mm |
| Number of Elements / Groups | 7/6 |
| Maxiumum Aperture | 2.00 |
| Minumum Aperture | 22.00 |
| Minumum Focal Distance | 0.15m |
| Number of Diaphragm Blades | 7 |
Purchase Links for the Canon EF-M 22mm STM
Canon USA
Canon USA Refurbished
Amazon
B&H PhotoVideo
Adorama
Features:
- Moderate Wide-Angle Lens
- Bright f/2 Lens Aperture
- Exceptional Low-Light Performance
- One Aspheric Lens Element
- Built-In Stepping Motor
- Smooth & Continuous AF
- Seven Blade Circular Aperture
- Short Minimum Focusing Distance of 5.9"
1943
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by