Canon EF 300mm f/2.8L IS II USM
Specifications for the Canon EF 300mm f/2.8L IS II USM
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | EF |
| Lens Category | Super-Telephoto Primes |
| Launch Date | August, 2010 |
| Initial Price | $6,099.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 128mm |
| Length | 249mm |
| Weight | 2400g |
| Filter Thread | mm |
| Rear Filter Installed | True |
| Weathersealing | True |
| Focal Length | 300mm |
| Number of Elements / Groups | 16/12 |
| Maxiumum Aperture | 2.80 |
| Minumum Aperture | 32.00 |
| Minumum Focal Distance | 2.00m |
| Number of Diaphragm Blades | 9 |
Purchase Links for the Canon EF 300mm f/2.8L IS II USM
Canon USA
Canon USA Refurbished
Amazon
B&H PhotoVideo
Adorama
- Aperture Range: f/2.8-32
- Fluorite Optics for Sharper Images
- Three Mode Optical Image Stabilization
- Ultrasonic Autofocus Motor
- Manual Focus Override
- Power Focus Mode and Focus Preset
- Autofocus Stop Button Feature
- Dust & Moisture Proof & Fluorine Coating
- Security Slot for Wire-Type Locks
2123
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by