canon EF 600mm f/4L IS II USM
Specifications for the canon EF 600mm f/4L IS II USM
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | EF |
| Lens Category | Super-Telephoto Primes |
| Launch Date | February, 2011 |
| Initial Price | $11,999.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 168mm |
| Length | 449mm |
| Weight | 3920g |
| Filter Thread | mm |
| Rear Filter Installed | True |
| Weathersealing | True |
| Focal Length | 600mm |
| Number of Elements / Groups | 16/12 |
| Maxiumum Aperture | 4.00 |
| Minumum Aperture | 32.00 |
| Minumum Focal Distance | 4.50m |
| Number of Diaphragm Blades | 9 |
Purchase Links for the canon EF 600mm f/4L IS II USM
Canon USA
Canon USA Refurbished
Amazon
B&H PhotoVideo
Adorama
- Aperture Range: f/4-32
- Fluorite Optics for Sharper Images
- Three Mode Optical Image Stabilization
- Ultrasonic Autofocus Motor
- Power Focus Mode and Focus Preset
- Manual Focus Override
- Dustproof and Moisture Proof Sealing
- Magnesium/Titanium for Lighter Weight
- Attachment Slot for Wire-type Lock
1976
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by