Canon EF 35mm f/2 IS USM
Specifications for the Canon EF 35mm f/2 IS USM
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | EF |
| Lens Category | |
| Launch Date | November, 2012 |
| Initial Price | $849.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 78mm |
| Length | 63mm |
| Weight | 335g |
| Filter Thread | 67mm |
| Rear Filter Installed | False |
| Weathersealing | False |
| Focal Length | 35mm |
| Number of Elements / Groups | 10/8 |
| Maxiumum Aperture | 2.00 |
| Minumum Aperture | 22.00 |
| Minumum Focal Distance | 0.24m |
| Number of Diaphragm Blades | 8 |
Purchase Links for the Canon EF 35mm f/2 IS USM
Canon USA
Canon USA Refurbished
Amazon
B&H PhotoVideo
Adorama
- Aperture Range: f/2-22
- Glass Molded Aspherical Element (GMo)
- Optical Image Stabilization
- Ultrasonic AF Motor & Rear Focusing
- Manual Focus Override
- Micro-Stepping Drive
- Low-Speed Focus Drive for Video
- Minimum Focusing Distance: 9.48"
- Eight Blade Circular Aperture
2131
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by