Canon EF 24-70mm f/4L IS USM
Specifications for the Canon EF 24-70mm f/4L IS USM
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | EF |
| Lens Category | Standard Zooms |
| Launch Date | November, 2012 |
| Initial Price | $1,499.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 83mm |
| Length | 93mm |
| Weight | 600g |
| Filter Thread | 77mm |
| Rear Filter Installed | False |
| Weathersealing | True |
| Focal Length | 24mm - 70mm |
| Number of Elements / Groups | 15/12 |
| Maxiumum Aperture | 2.80 |
| Minumum Aperture | 22.00 |
| Minumum Focal Distance | 0.20m |
| Number of Diaphragm Blades | 9 |
Purchase Links for the Canon EF 24-70mm f/4L IS USM
Canon USA
Canon USA Refurbished
Amazon
B&H PhotoVideo
Adorama
- Aperture Range: f/4.0-22
- Two UD & Two Super UD Lens Elements
- Dual Aspherical Lens Elements
- Hybrid Image Stabilization (IS)
- Ring-Type Ultrasonic Autofocus Motor
- Macro Mode with 0.7x Magnification
- Weather Resistant to Dust & Moisture
- Fluorine Coatings Reduce Fingerprints
- Zoom Lock Lever
1886
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by