Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM
Specifications for the Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | EF-S |
| Lens Category | Standard Zooms |
| Launch Date | April, 2013 |
| Initial Price | $299.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 69mm |
| Length | 75mm |
| Weight | 205g |
| Filter Thread | 58mm |
| Rear Filter Installed | False |
| Weathersealing | False |
| Focal Length | 18mm - 55mm |
| Number of Elements / Groups | 13/11 |
| Maxiumum Aperture | 3.50 |
| Minumum Aperture | 22.00 |
| Minumum Focal Distance | 0.25m |
| Number of Diaphragm Blades | 7 |
Purchase Links for the Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM
Canon USA
Amazon
B&H PhotoVideo
Adorama
- 29-88mm (35mm Equivalent)
- Aperture Range: f/3.5-38
- One Aspherical Element
- Optical Image Stabilization
- Stepping Motor, Internal Focusing System
- Supports Movie Servo AF Feature
- Manual Focus Override in AF Mode
- Constant Minimum Focus Distance: 9.8"
- 58mm Filter Diameter
1946
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by