Canon EF 200-400mm f/4L IS USM
Specifications for the Canon EF 200-400mm f/4L IS USM
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | EF |
| Lens Category | Telephoto Zooms |
| Launch Date | May, 2013 |
| Initial Price | $11,999.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 128mm |
| Length | 366mm |
| Weight | 3620g |
| Filter Thread | mm |
| Rear Filter Installed | True |
| Weathersealing | True |
| Focal Length | 200mm - 400mm |
| Number of Elements / Groups | 25/20 |
| Maxiumum Aperture | 4.00 |
| Minumum Aperture | 32.00 |
| Minumum Focal Distance | 0.15m |
| Number of Diaphragm Blades | 9 |
Purchase Links for the Canon EF 200-400mm f/4L IS USM
Canon USA
Canon USA Refurbished
Amazon
B&H PhotoVideo
Adorama
- Aperture Range f/4-32
- Built-in 1.4x Extender
- One Fluorite and Four UD Lens Elements
- Three-Mode Optical Image Stabilization
- Internal Focusing System
- Ultrasonic Auto Focus Motor
- Power Focus Mode for Smooth Focus Shift
- Fluorine Front & Rear Lens Coating
- Highly Resistant to Dust and Water
1594
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by