Canon EF-M 11-22mm IS STM
Specifications for the Canon EF-M 11-22mm IS STM
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | EF-M |
| Lens Category | Wideangle Zooms |
| Launch Date | June, 2013 |
| Initial Price | $399.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 61mm |
| Length | 58mm |
| Weight | 220g |
| Filter Thread | 55mm |
| Rear Filter Installed | False |
| Weathersealing | False |
| Focal Length | 11mm - 22mm |
| Number of Elements / Groups | 12/9 |
| Maxiumum Aperture | 4.00 |
| Minumum Aperture | 22.00 |
| Minumum Focal Distance | 0.15m |
| Number of Diaphragm Blades | 7 |
Purchase Links for the Canon EF-M 11-22mm IS STM
Canon USA
Canon USA Refurbished
Amazon
B&H PhotoVideo
Adorama
Features:
- 18-35mm (35mm Equivalent)
- Aperture Range: f/4.5-32
- Two Aspherical Elements, One UD Element
- Dynamic Image Stabilization
- Spectra Coatings
- Built-In Stepping Motor
1994
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by