Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM
Specifications for the Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | EF-S |
| Lens Category | Telephoto Zooms |
| Launch Date | August, 2013 |
| Initial Price | $349.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 70mm |
| Length | 111mm |
| Weight | 375g |
| Filter Thread | 58mm |
| Rear Filter Installed | False |
| Weathersealing | False |
| Focal Length | 55mm - 250mm |
| Number of Elements / Groups | 15/12 |
| Maxiumum Aperture | 4.00 |
| Minumum Aperture | 22.00 |
| Minumum Focal Distance | 0.85m |
| Number of Diaphragm Blades | 7 |
Purchase Links for the Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM
Canon USA
Canon USA Refurbished
Amazon
B&H PhotoVideo
Adorama
- 88-400mm (35mm Equivalent)
- Ultra-Low Dispersion Element
- Optical Image Stabilizer
- STM AF Stepping Motor
- Optimized Lens Coating
- Full-Time Manual Focus Control
- Non-Rotating Front Element & Rear Focus
- Seven Blade Circular Diaphragm
- Minimum Focus Distance: 2.8'
1938
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by