Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM
Specifications for the Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | EF-S |
| Lens Category | Wideangle Zooms |
| Launch Date | May, 2014 |
| Initial Price | $299.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 75mm |
| Length | 72mm |
| Weight | 240g |
| Filter Thread | 67mm |
| Rear Filter Installed | False |
| Weathersealing | False |
| Focal Length | 10mm - 18mm |
| Number of Elements / Groups | 14/11 |
| Maxiumum Aperture | 4.50 |
| Minumum Aperture | 22.00 |
| Minumum Focal Distance | 0.22m |
| Number of Diaphragm Blades | 7 |
Purchase Links for the Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM
Canon USA
Canon USA Refurbished
Amazon
B&H PhotoVideo
Adorama
- 16-28.8mm (35mm Equivalent)
- Aperture Range: f/4.5-5.6 to f/22-29
- One UD Element & One Aspherical Element
- Enhanced Lens Coatings
- Optical Image Stabilizer
- STM Stepping Motor for Quiet AF
- Four-Group Optical Zoom System
- Full-Time Manual Focus Override
- Seven-Blade Circular Aperture
1978
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by