Canon EF 16-35mm f/4L IS USM
Specifications for the Canon EF 16-35mm f/4L IS USM
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | EF |
| Lens Category | Wideangle Zooms |
| Launch Date | May, 2014 |
| Initial Price | $1,199.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 83mm |
| Length | 113mm |
| Weight | 615g |
| Filter Thread | 77mm |
| Rear Filter Installed | False |
| Weathersealing | True |
| Focal Length | 16mm - 35mm |
| Number of Elements / Groups | 16/12 |
| Maxiumum Aperture | 4.00 |
| Minumum Aperture | 22.00 |
| Minumum Focal Distance | 0.28m |
| Number of Diaphragm Blades | 9 |
Purchase Links for the Canon EF 16-35mm f/4L IS USM
Canon USA
Canon USA Refurbished
Amazon
B&H PhotoVideo
Adorama
- Aperture Range: f/4 to f/22
- Optical Image Stabilizer
- Two UD and Three Aspherical Elements
- Fluorine Coating
- Internal Focusing Ring-Type USM AF Motor
- Full-Time Manual Focus Override
- Water- and Dust-Resistant with Filter
- Nine-Blade Circular Aperture
- Minimum Focusing Distance: 11"
2165
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by