Canon EF-M 55-200mm IS STM
Specifications for the Canon EF-M 55-200mm IS STM
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | EF-M |
| Lens Category | Telephoto Zooms |
| Launch Date | June, 2014 |
| Initial Price | $399.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 61mm |
| Length | 87mm |
| Weight | 260g |
| Filter Thread | 52mm |
| Rear Filter Installed | False |
| Weathersealing | False |
| Focal Length | 55mm - 200mm |
| Number of Elements / Groups | 17/11 |
| Maxiumum Aperture | 4.50 |
| Minumum Aperture | 22.00 |
| Minumum Focal Distance | 0.21m |
| Number of Diaphragm Blades | 7 |
Purchase Links for the Canon EF-M 55-200mm IS STM
Canon USA
Canon USA Refurbished
Amazon
B&H PhotoVideo
Adorama
Features:
- 88-320mm (35mm Equivalent)
- Aperture Range: f/4.5 to f/32
- One UD Element & One Aspherical Element
- STM Stepping AF Motor
- Full-Time Manual Focus Override
- Optical Image Stabilizer
- Rounded 7-Blade Diaphragm
1634
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by