Canon EF-S 24mm f/2.8 STM
Specifications for the Canon EF-S 24mm f/2.8 STM
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | EF-S |
| Lens Category | Standard Primes |
| Launch Date | September, 2014 |
| Initial Price | $149.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 68mm |
| Length | 23mm |
| Weight | 125g |
| Filter Thread | 52mm |
| Rear Filter Installed | False |
| Weathersealing | False |
| Focal Length | 24mm |
| Number of Elements / Groups | 6/5 |
| Maxiumum Aperture | 2.80 |
| Minumum Aperture | 22.00 |
| Minumum Focal Distance | 0.27m |
| Number of Diaphragm Blades | 7 |
Purchase Links for the Canon EF-S 24mm f/2.8 STM
Canon USA
Canon USA Refurbished
Amazon
B&H PhotoVideo
Adorama
Features
- 38mm (35mm Equivalent)
- One Aspherical Element
- Optimized Lens Coatings
- STM AF Motor Supports Movie Servo AF
- Micro-Stepping Drive Aperture Mechanism
- Full-Time Manual Focus Override
- Rounded 7-Blade Diaphragm
- Slim Design Measures Less Than 1"-Thick
1785
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by