Canon EF 400mm f/4 DO IS II USM
Specifications for the Canon EF 400mm f/4 DO IS II USM
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | EF |
| Lens Category | Super-Telephoto Primes |
| Launch Date | September, 2014 |
| Initial Price | $6,899.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 128mm |
| Length | 233mm |
| Weight | 1200g |
| Filter Thread | mm |
| Rear Filter Installed | True |
| Weathersealing | True |
| Focal Length | 400mm |
| Number of Elements / Groups | 18/12 |
| Maxiumum Aperture | 4.00 |
| Minumum Aperture | 32.00 |
| Minumum Focal Distance | 3.30m |
| Number of Diaphragm Blades | 9 |
Purchase Links for the Canon EF 400mm f/4 DO IS II USM
Canon USA
Canon USA Refurbished
Amazon
B&H PhotoVideo
Adorama
Features
- Gapless Dual-Layer Diffractive Optics
- Large Diameter Aspherical Element
- Ultra Low Dispersion Element
- Protective Fluorine Coatings
- Ultrasonic AF Motor and Internal Focus
- Optical Image Stabilizer with 3 Modes
- Power Focus Mode; Full-Time MF Override
- Dust- and Water-Resistant Construction
- Rounded 9-Blade Diaphragm
1580
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by