Canon EF 24-105mm f/3.5-5.6 IS STM
Specifications for the Canon EF 24-105mm f/3.5-5.6 IS STM
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | EF |
| Lens Category | Standard Zooms |
| Launch Date | September, 2014 |
| Initial Price | $599.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 83mm |
| Length | 104mm |
| Weight | 525g |
| Filter Thread | 77mm |
| Rear Filter Installed | False |
| Weathersealing | False |
| Focal Length | 24mm - 105mm |
| Number of Elements / Groups | 17/13 |
| Maxiumum Aperture | 3.50 |
| Minumum Aperture | |
| Minumum Focal Distance | 0.40m |
| Number of Diaphragm Blades | 7 |
Purchase Links for the Canon EF 24-105mm f/3.5-5.6 IS STM
Canon USA
Canon USA Refurbished
Amazon
B&H PhotoVideo
Adorama
Features
- Two Aspherical Elements & One UD Element
- Optimized Lens Coatings
- STM AF Motor Supports Movie Servo AF
- Optical Image Stabilizer
- Internal Focusing; Manual Focus Override
- Seven-Group Zoom Optical Design
- Rounded Seven-Blade Diaphragm
1621
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by