Canon EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS II USM
Specifications for the Canon EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS II USM
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | EF |
| Lens Category | Telephoto Zooms |
| Launch Date | November, 2014 |
| Initial Price | $2,199.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 94mm |
| Length | 193mm |
| Weight | 1570g |
| Filter Thread | 77mm |
| Rear Filter Installed | False |
| Weathersealing | True |
| Focal Length | 100mm - 400mm |
| Number of Elements / Groups | 21/16 |
| Maxiumum Aperture | 4.50 |
| Minumum Aperture | 32.00 |
| Minumum Focal Distance | 0.98m |
| Number of Diaphragm Blades | 9 |
Purchase Links for the Canon EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS II USM
Canon USA
Canon USA Refurbished
Amazon
B&H PhotoVideo
Adorama
Features
- EF Mount L-Series Lens/Full-Frame Format
- One Fluorite and One Super UD Element
- Air Sphere and Fluorine Lens Coatings
- Ring-Type USM AF Motor, Internal Focus
- Optical Image Stabilizer with 3 Modes
- Rotating Zoom Ring & Torque Adjustment
- Weather-Sealed Design
- Detachable, Rotatable Tripod Collar
- Rounded 9-Blade Diaphragm
1937
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by