Canon EF 11-24mm f/4L USM
Specifications for the Canon EF 11-24mm f/4L USM
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | EF |
| Lens Category | Wideangle Zooms |
| Launch Date | February, 2015 |
| Initial Price | $2,999.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 108mm |
| Length | 132mm |
| Weight | 1180g |
| Filter Thread | mm |
| Rear Filter Installed | True |
| Weathersealing | True |
| Focal Length | 11mm - 24mm |
| Number of Elements / Groups | 16/11 |
| Maxiumum Aperture | 4.00 |
| Minumum Aperture | 22.00 |
| Minumum Focal Distance | 0.28m |
| Number of Diaphragm Blades | 9 |
Purchase Links for the Canon EF 11-24mm f/4L USM
Canon USA
Canon USA Refurbished
Amazon
B&H PhotoVideo
Adorama
Features
- Constant f/4 Maximum Aperture
- Super UD, UD, and 4 Aspherical Elements
- SWC, Air Sphere, and Fluorine Coatings
- Ring-Type USM Autofocus Motor
- Internal Focus; Full-Time Manual Focus
- Weather-Resistant Design
- Rounded 9-Blade Diaphragm
1955
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by