Canon EF 50mm f/1.8 STM
Specifications for the Canon EF 50mm f/1.8 STM
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | EF |
| Lens Category | Standard Primes |
| Launch Date | May, 2015 |
| Initial Price | $129.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 69mm |
| Length | 39mm |
| Weight | 159g |
| Filter Thread | 49mm |
| Rear Filter Installed | False |
| Weathersealing | False |
| Focal Length | 50mm |
| Number of Elements / Groups | 6/5 |
| Maxiumum Aperture | 1.80 |
| Minumum Aperture | 22.00 |
| Minumum Focal Distance | 0.35m |
| Number of Diaphragm Blades | 7 |
Purchase Links for the Canon EF 50mm f/1.8 STM
Canon USA
Canon USA Refurbished
Amazon
B&H PhotoVideo
Adorama
Features
- Aperture Range: f/1.8 to f/22
- Optimized Lens Coatings
- STM AF Motor Supports Movie Servo AF
- Manual Focus Override
- Metal Lens Mount
- Rounded 7-Blade Diaphragm
- Minimum Focus Distance: 14"
2074
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by