Canon EF 35mm f/1.4L II USM
Specifications for the Canon EF 35mm f/1.4L II USM
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | EF |
| Lens Category | Wideangle Primes |
| Launch Date | August, 2015 |
| Initial Price | $1,799.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 80mm |
| Length | 106mm |
| Weight | 760g |
| Filter Thread | 72mm |
| Rear Filter Installed | False |
| Weathersealing | True |
| Focal Length | 25mm |
| Number of Elements / Groups | 14/11 |
| Maxiumum Aperture | 1.40 |
| Minumum Aperture | 22.00 |
| Minumum Focal Distance | 0.28m |
| Number of Diaphragm Blades | 9 |
Purchase Links for the Canon EF 35mm f/1.4L II USM
Canon USA
Canon USA Refurbished
Amazon
B&H PhotoVideo
Adorama
Features
- Aperture Range: f/1.4-22
- Blue Spectrum Refractive Optics
- Two Aspherical Elements, One UD Element
- Subwavelength and Fluorine Coatings
- Ultrasonic Autofocus Motor
- Full-Time Manual Focus Override
- Weather-Sealed Design
- Rounded 9-Blade Diaphragm
1964
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by