Canon EF-M 15-45mm IS STM
Specifications for the Canon EF-M 15-45mm IS STM
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | EF-M |
| Lens Category | Standard Zooms |
| Launch Date | October, 2015 |
| Initial Price | $299.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 61mm |
| Length | 45mm |
| Weight | 130g |
| Filter Thread | 55mm |
| Rear Filter Installed | False |
| Weathersealing | False |
| Focal Length | 15mm - 45mm |
| Number of Elements / Groups | 10/9 |
| Maxiumum Aperture | 3.50 |
| Minumum Aperture | 22.00 |
| Minumum Focal Distance | 0.25m |
| Number of Diaphragm Blades | 7 |
Purchase Links for the Canon EF-M 15-45mm IS STM
Canon USA
Canon USA Refurbished
Amazon
B&H PhotoVideo
Adorama
Features:
- 24-72mm (35mm Equivalent)
- Maximum Aperture: f/3.5-6.3
- Three Aspherical Elements
- Optimized Lens Placement Reduces Flare
- STM Stepping AF Motor
- Full-Time Manual Focus Override
- Optical Image Stabilizer
- Retractable Design for Compact Profile
1971
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by