Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS USM
Specifications for the Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS USM
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | EF-S |
| Lens Category | Super Zooms |
| Launch Date | February, 2016 |
| Initial Price | $599.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 78mm |
| Length | 96mm |
| Weight | 515g |
| Filter Thread | 67mm |
| Rear Filter Installed | False |
| Weathersealing | False |
| Focal Length | 18mm - 135mm |
| Number of Elements / Groups | 16/12 |
| Maxiumum Aperture | 3.50 |
| Minumum Aperture | 22.00 |
| Minumum Focal Distance | 0.39m |
| Number of Diaphragm Blades | 7 |
Purchase Links for the Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS USM
Canon USA
Canon USA Refurbished
Amazon
B&H PhotoVideo
Adorama
Features
- 28.8-216mm (35mm Equivalent)
- One UD Element & One Aspherical Element
- NANO USM Autofocus System
- Image Stabilizer and Dynamic IS
- Compatible with PZ-E1 Power Zoom Adapter
1760
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by