Canon EF 400mm F2.8L IS III USM
Specifications for the Canon EF 400mm F2.8L IS III USM
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | EF |
| Lens Category | Super-Telephoto Primes |
| Launch Date | September, 2018 |
| Initial Price | $11,999.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 163mm |
| Length | 343mm |
| Weight | 2840g |
| Filter Thread | mm |
| Rear Filter Installed | True |
| Weathersealing | True |
| Focal Length | 400mm - 400mm |
| Number of Elements / Groups | 13/17 |
| Maxiumum Aperture | 2.80 |
| Minumum Aperture | 32.00 |
| Minumum Focal Distance | 2.50m |
| Number of Diaphragm Blades | 9 |
Purchase Links for the Canon EF 400mm F2.8L IS III USM
B&H PhotoVideo
Adorama
Product Highlights
- EF-Mount Lens/Full-Frame Format
- Aperture Range: f/2.8 to f/32
- Super UD and Fluorite Elements
- Super Spectra and Air Sphere Coatings
- Ring-Type Ultrasonic Motor AF System
- Customizable Electronic Focusing Ring
- Optical Image Stabilizer
- Weather-Sealed Design, Fluorine Coating
- Detachable, Rotatable Tripod Collar
- Rounded 9-Blade Diaphragm
1616
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by