Canon EF-M 32mm F1.4 STM
Specifications for the Canon EF-M 32mm F1.4 STM
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | EF-M |
| Lens Category | Standard Primes |
| Launch Date | September, 2018 |
| Initial Price | $479.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 61mm |
| Length | 57mm |
| Weight | 235g |
| Filter Thread | 43mm |
| Rear Filter Installed | False |
| Weathersealing | False |
| Focal Length | 35mm - 35mm |
| Number of Elements / Groups | 8/14 |
| Maxiumum Aperture | 1.40 |
| Minumum Aperture | 16.00 |
| Minumum Focal Distance | 0.23m |
| Number of Diaphragm Blades | 7 |
Purchase Links for the Canon EF-M 32mm F1.4 STM
B&H PhotoVideo
Adorama
- EF-M-Mount Lens/APS-C Format
- 51.2mm (35mm Equivalent)
- Aperture Range: f/1.4 to f/16
- One Aspherical Element
- Super Spectra Coating
- Gear-Type STM Stepping AF Motor
- Rounded 7-Blade Diaphragm
2009
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by