Canon RF 24-105mm F4L IS USM
Specifications for the Canon RF 24-105mm F4L IS USM
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | RF |
| Lens Category | Standard Zooms |
| Launch Date | September, 2018 |
| Initial Price | $1,099.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 84mm |
| Length | 107mm |
| Weight | 700g |
| Filter Thread | 77mm |
| Rear Filter Installed | False |
| Weathersealing | True |
| Focal Length | 24mm - 105mm |
| Number of Elements / Groups | 14/18 |
| Maxiumum Aperture | 4.00 |
| Minumum Aperture | 22.00 |
| Minumum Focal Distance | 0.45m |
| Number of Diaphragm Blades | 9 |
Purchase Links for the Canon RF 24-105mm F4L IS USM
B&H PhotoVideo
Adorama
MTF Plot of the Canon RF 24-105mm F4L IS USM
Lens Construction Diagram of Canon RF 24-105mm F4L IS USM
Product Highlights
- RF-Mount Lens/Full-Frame Format
- Aperture Range: f/4 to f/22
- Super Spectra Coating
- Nano USM AF System
- Optical Image Stabilizer
- Customizable Control Ring
- Rounded 9-Blade Diaphragm
2210
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by