Canon RF 35mm F1.8 IS STM Macro
Specifications for the Canon RF 35mm F1.8 IS STM Macro
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | RF |
| Lens Category | Standard Primes |
| Launch Date | September, 2018 |
| Initial Price | $499.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 74mm |
| Length | 63mm |
| Weight | 305g |
| Filter Thread | 52mm |
| Rear Filter Installed | False |
| Weathersealing | False |
| Focal Length | 35mm - 35mm |
| Number of Elements / Groups | 9/11 |
| Maxiumum Aperture | 1.80 |
| Minumum Aperture | 22.00 |
| Minumum Focal Distance | 0.17m |
| Number of Diaphragm Blades | 9 |
Purchase Links for the Canon RF 35mm F1.8 IS STM Macro
B&H PhotoVideo
Adorama
MTF Plot of the Canon RF 35mm F1.8 IS STM Macro
Lens Construction Diagram of Canon RF 35mm F1.8 IS STM Macro
Product Highlights
- RF-Mount Lens/Full-Frame Format
- Aperture Range: f/1.8 to f/22
- Super Spectra Coating
- STM Stepping AF Motor
- 1:2 Max. Magnification, 6.7" Min. Focus
- Optical Image Stabilizer
- Customizable Control Ring
- Rounded 9-Blade Diaphragm
2309
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by