Canon RF 50mm F1.2L USM
Specifications for the Canon RF 50mm F1.2L USM
Lens Category and Release Details |
| Lens Mount Type | RF |
| Lens Category | Standard Primes |
| Launch Date | September, 2018 |
| Initial Price | $2,299.00 |
Lens Characteristics |
| Diameter | 90mm |
| Length | 108mm |
| Weight | 950g |
| Filter Thread | 77mm |
| Rear Filter Installed | False |
| Weathersealing | True |
| Focal Length | 50mm - 50mm |
| Number of Elements / Groups | 9/15 |
| Maxiumum Aperture | 1.20 |
| Minumum Aperture | 16.00 |
| Minumum Focal Distance | 0.40m |
| Number of Diaphragm Blades | 10 |
Purchase Links for the Canon RF 50mm F1.2L USM
B&H PhotoVideo
Adorama
MTF Plot of the Canon RF 50mm F1.2L USM
Lens Construction Diagram of Canon RF 50mm F1.2L USM
Product Highlights
- RF-Mount Lens/Full-Frame Format
- Aperture Range: f/1.2 to f/16
- One UD Element, One Aspherical Element
- Ring-Type Ultrasonic Motor AF System
- Customizable Control Ring
- Rounded 10-Blade Diaphragm
2428
Richard CanonNews
Richard has been using Canon cameras since the 1990s, with his first being the now legendary EOS-3. Since then, Richard has continued to use Canon cameras and now focuses mostly on infrared photography. Richard is the founder and editor of CanonNews since 2017, and has worked as a writer on CanonRumors and other websites in the past.
Other posts by Richard CanonNews
blog comments powered by